wtorek, 15 grudnia 2009

Występ kabaretowy w Gryfowie

 

Już w sobotę 19 grudnia w Gryfowie wystąpi kabaret „Chyba”. Młodzi Wrocławianie zaprezentują się w klubie „CentROOM”, mieszczącym się przy ulicy Wojska Polskiego 61. Organizatorzy zapraszają już od godziny 20:00. Wstęp wolny.

Co ciekawe, impreza ta nie będzie jednorazowym wydarzeniem. Zapoczątkuje ona cyklicznie odbywającą się w tym klubie noc kabaretową.

fotografia: www.chyba.org

niedziela, 13 grudnia 2009

Gryfów Śląski zyska pociąg dalekobieżny do Przemyśla

W rozkładzie jazdy na rok 2009 i 2010 spółka PKP IC szykuje dość duże zmiany na linii kolejowej 255. Dobrą informacją jest uruchomienie dalekobieżnego połączenia kolejowego relacji Jelenia Góra- Przemyśl przez Lubań Śląski, Węgliniec, Bolesławiec, Legnicę, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów. Pociąg będzie kursował codziennie oprócz 13,25,26 XII 1,2 I i 4 IV. Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych starał się o wytrasowanie tego pociągu od ponad 4 miesięcy i praca nie poszła na marne. Zbieraliśmy podpisy, angażowaliśmy samorządy, pomogli również mieszkańcy Jeleniej Góry, Legnicy i okolic. Szczególnie zaangażowała się w akcję posłanka PiS Marzena Machałek z Ziemi Jeleniogórskiej oraz wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński. Zebrane podpisy ( a było ich ponad 1000) trafiły do Ministerstwa Infrastruktury i spółki PKP IC. Udało się! Pociąg w relacji Jelenia Góra- Przemyśl będzie wyjeżdżał z Gryfowa w stronę Przemyśla o godzinie 10:04 a przyjazd jego w stronę powrotną do Jeleniej Góry planowany jest na godzinę 17:43. Umożliwi dogodny dojazd do Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa czy Rzeszowa, a w odwrotną stronę szybszy dojazd w Karkonosze.


Moderator Działu Międzyregionalnego
 Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych
Grzegorz Oleś

czwartek, 10 grudnia 2009

Otwarty Fundusz Emerytalny dla Ciebie

"-Dzięki dobrym wynikom inwestycyjnym na pozycji lidera umocniło się Amplico OFE, które za ostatnie 12 miesięcy otrzymało notę 5a. Tym samym jest to obecnie jedyne OFE, które posiada najwyższą notę dla obu horyzontów czasowych - zarówno w rankingu 12-miesięcznym jak i 36-miesięcznym."
źródło: www.analizy.pl

Aby dowiedzieć się więcej o Otwartym Funduszu Emerytalnym Amplico skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym.

Pośrednictwo Ubezpieczeniowe
Dariusz Wojciechowski
tel. 75 7812226, 601445761
darekwaig@plusnet.pl

 

wtorek, 8 grudnia 2009

Ann Romith w Mirsku

12 grudnia w Mirsku odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią gryfowscy raperzy. Zagra Ann Romith Klika w składzie: Jur, Majki Majk, Rybson, MC Kriss i Kuba L. Impreza odbędzie się w Kiper Kafe, bilety wstępu do nabycia przed koncertem w cenie 10 zł. Impreza rozpocznie się o godzinie 20:00.

poniedziałek, 7 grudnia 2009

Zaproszenie na spotkanie z Markiem Krajewskim

Już jutro Dyskusyjny Klub Książki Nie-poczytalni organizuje spotkanie z Markiem Krajewskim - autorem bestsellerowej serii kryminałów osadzonych w starym Wrocławiu. Autor "Festung Breslau" spotka się z gryfowskimi czytelnikami 8 grudnia o godzinie 17:00 w czytelni biblioteki publicznej. Portal gryfow.info otrzymał jedno zaproszenie na to niecodzienne spotkanie. Może ono trafić do Twoich rąk! Jeśli jesteś fanem twórczości Krajewskiego, skontaktuj się z naszą redakcją jak najszybciej pod adresem dragu@gryfow.info.

Marek Krajewski

niedziela, 6 grudnia 2009

Niezłomny Gryfów Śląski

Piękne krajobrazy i zabytki nad Kwisą

To niewielkie miasteczko położone jest pośrodku powiatu lwóweckiego, nad rzeką Kwisą, nieopodal Jeziora Złotnickiego. W gminie jest wiele zabytkowych budowli, których opisy można odnaleźć na kartach niejednego przewodnika.

Niegdyś Gryfów aspirował nawet do miana stolicy powiatu, jednak przegrał z Lwówkiem Śląskim. Dziś mieszka w nim ok. 8 tysięcy osób. Kolejne trzy tysiące żyje w miejscowościach położonych na terenie gminy: w Krzewiach Wielkich, Młyńsku, Proszówce, Rząsinach, Uboczu, Wieży i Wolbromowie. Nie sposób określić dokładnej daty powstania miasta, gdyż nie zachowały się żadne wiarygodne dokumenty. Wiadomo, że osadnictwo na tych terenach zapoczątkowały wędrówki plemion słowiańskich i germańskich, które zaczęły tu przybywać w połowie XII wieku. Jeden z kronikarzy twierdzi jednak, że Gryfów istniał już w 969 roku, a drewniany ratusz powstał w 1025 roku. Inni podają, że dopiero w 1242 roku Bolesław Łysy miał nadać osadzie prawa miejskie. Zapewne książę chciał w ten sposób przyciągnąć ludzi, którzy mogliby być pomocni przy obronie jego grodu i zachęcić do dalszej rozbudowy. Książę świdnicko-jaworski Bolko II, 112 lat później nadał miastu wiele praw. Podniosły one rangę Gryfowa i przyczyniły się do szybkiego wzrostu zamożności i znaczenia miasta. Ci, którzy poświęcali się głównie służbie wojennej, nazywani byli obywatelami, pozostali tylko – mieszkańcami. Jedynie pierwsi z nich cieszyli się licznymi przywilejami.

Gryf w herbie

Skąd pochodzi nazwa Gryfów? Tu również zdania historyków są podzielone. Jedni twierdzą, iż stojącą tu twierdzę nazywano Greiffenstein, a później miasto graniczne Greiffenberg. Obie nazwy mogą kojarzyć się z napadami lub najazdami wroga (z niem. angreifen – napadać, atakować). Z kolei legenda głosi, że nazwa Greiffenstein została nadana grodowi, ponieważ przy rozpoczynaniu budowy znaleziono gniazdo młodych gryfów. To wyjaśniałoby historię godła miasta, które przedstawia tego bajkowego ptaka trzymającego w szponach opancerzonego rycerza.

Zostało dwunastu mieszkańców

Największe zniszczenia dotknęły Gryfów w piętnastym stuleciu. Wówczas region został nawiedzony przez wiele klęsk; gwałtowne burze, powodzie oraz epidemie, które doprowadziły do tego, że w grodzie pozostało tylko dwunastu mieszkańców! Klęski i zarazy (a także wojny husyckie w XV wieku) nie zdołały złamać mieszczaństwa, któremu udało się w 1512 r. odbudować murowany kościół i budynek parafii. 10 lat później powstał okazały ratusz (istnieje do dziś) oraz przyległe do niego dwa kramy (solny i mięsny), a także winiarnia. W 1544 r. Hans Schaffgotsch nakazał budowę młyna nad Kwisą z sześcioma kołami młyńskimi (dziś jest tu dyskoteka), a za bramą jeleniogórską z bratem Krzysztofem postawili szpital (nadal funkcjonuje).

Handel kwitnie

Wiek XVI był dla Gryfowa, jak i dla całego Śląska, okresem spokoju i prosperity. Bogacące się rozbudowane miasto stanowiło atrakcję dla wszelkiego rodzaju rzemieślników. Rozwijał się handel. Zapoczątkowane przez burmistrza Mateusza Rothe w 1555 r. kontakty handlowe z Holandią, Augsburgiem, Lipskiem i innymi miastami powodowały, że miasto się bogaciło. Aż trudno w to uwierzyć, ale w połowie XVII wieku w Gryfowie było aż 26 domów handlowych (miały inną funkcję niż obecnie), w których zawierano poważne transakcje zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Powstanie manufaktur w XVIII wieku przeobraziło drobną produkcję chałupniczą w formy bardziej zorganizowane. Zakłady uruchomiły produkcję adamaszku lnianego i tkanin. Kiedy już sytuacja ekonomiczna Gryfowa była dobra, nagle w 1783 r. miasto spotkał nowy, dotkliwy cios. Był to potężny pożar. Spłonęły: browar, słodownia, budynek parafialny i 120 kamienic mieszczańskich. Ocalały jedynie domy przy ulicy Rzecznej i dwóch pierzejach rynkowych – południowej i zachodniej. Ale i z tej klęski miasto się dźwignęło. Znaczenie Gryfowa jako ośrodka przemysłowego nie malało. W 1865 r. miasto otrzymało połączenie kolejowe z Jelenią Górą, Lwówkiem, Świeradowem i Zgorzelcem, a także linię telegraficzną. Najnowocześniejszą wówczas centralę telefoniczną zainstalowano w 1927 r. (zastąpiona została nową dopiero w 1996 roku). W czasie hiperinflacji od 1919 r. do 1924 r. Miejska Kasa Oszczędności emitowała gryfowskie monety i banknoty zastępcze. Po pożarze wieży ratuszowej w roku 1929 zmienił się jej wygląd. Zastosowana przy budowie konstrukcja żelbetonowa była jedną z pierwszych tego typu na Dolnym Śląsku (zachowała się do dziś).

Wojna nie zniszczyła

Podczas I i II wojny światowej miasto nie zostało poważnie zniszczone. Dzięki temu w Gryfowie i okolicznych miejscowościach zachowało się sporo zabytków. Jest tu sześć kościołów. Najważniejszy wśród nich, położony w centrum miasta, ma przepiękny gotycki ołtarz oraz epitafium rodziny Schaffgotschów. Dzieło wykuto w piaskowcu, z naturalnej wielkości postaciami zmarłych. Jest to jedno z nielicznych dzieł powstałych na Dolnym Śląsku w epoce renesansu. Zabytkowe kościoły mają także Ubocze, Rząsiny i Wolbromów. W Proszówce zachowały się ruiny zamku Gryf, który stanowił ważny punkt obronny kraju przed najazdami Czechów. Zamek dzielił się na trzy poziomy: wysoki, średni i dolny. Z górnego zamku rozciąga się piękny widok na dolinę Kwisy, Góry i Pogórze Izerskie oraz Karkonosze. Nieopodal stoi kaplica św. Anny (Leopolda). Według legendy żona Krzysztofa Leopolda von Schaffgotsch, Agnieszka, zgubiła podczas spaceru obrączkę ślubną. W miejscu, gdzie ją odnalazła, postawiono kaplicę. W Rząsinach znajdują się ruiny zamku Podskale, który w 1479 r. został zdobyty i zniszczony przez wojska króla węgierskiego oraz mieszczan śląskich i łużyckich. Do dziś zachowały się fragmenty wieży i murów wykonywanych z kamiennych ciosów.

Zabawa nad rzeką

Mieszkańcy Gryfowa i okolicznych miejscowości wypoczywają najczęściej nad położonym nieopodal Jeziorem Złotnickim. Malownicze wzgórza oraz dolina rzeki Kwisy, stanowiące z jeziorem jedną całość, stwarzają bardzo dobre warunki do wypoczynku, pieszych wędrówek, uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Dla rowerzystów są specjalnie wytyczone ścieżki. Od nazwy rzeki wzięła początek impreza Gryfowa, odbywające się w czerwcu – Kwisonalia. W noc św. Jana panny wrzucają wianki świętojańskie w nurty Kwisy. Podczas trzydniowego bloku imprez organizowane są występy estradowe znanych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, rozgrywki sportowe, a także przeprawa przez rzekę „Na czym kto może”. Kwisonalia to okazja do wręczenie „Złotych Rybek” osobom szczególnie zasłużonym dla Gryfowa oraz dla rzeki Kwisy.

MARIUSZ JUNIK - POLSKA Gazeta Wrocławska

Szukaj

Szukaj

piątek, 4 grudnia 2009

Wystawa rysunków Anny Jarnickiej

Stowarzyszenie Awantura i Biblioteka Publiczna w Gryfowie Śląskim serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy rysunku Anny Jarnickiej. Odbędzie się on 11 grudnia (piątek) o godzinie 17.00 (I piętro Ratusza).

wtorek, 1 grudnia 2009

Kronika policyjna - listopad 2009

04.11.2009, Mirsk

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim wspólnie z funkcjonariuszami Posterunku Policji w Mirsku podczas przeszukania pomieszczeń gospodarczych należących do 26-letniego mieszkańca gminy Mirsk ujawnili narkotyki w postaci marihuany. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Posterunek Policji w Mirsku.

05.11.2009, Gryfów Śląski

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim zatrzymali 54-letniego mieszkańca Mirska. Zatrzymany mężczyzna kierował po drodze publicznej samochodem marki Seat Ibiza będąc w stanie nietrzeźwości. Wyniki badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniosły 2,3 promila. Postępowanie prowadzi Komisariat Policji w Gryfowie Śląskim.

24.11.2009, Gryfów Śląski

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim zatrzymali 47-letniego mężczyznę, mieszkańca Gryfowa Śląskiego. Zatrzymany mężczyzna był poszukiwany na podstawie Nakazu Doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim. Po zatrzymaniu poszukiwanego osadzono w policyjnym areszcie.